ساندویچ پانل (Sandwich Panel)

ساندویچ پانل (پنل) یک نوع مصالح ساختمانی است که وظیفه اصلی آن عایق کاری حرارتی است. که از سه لایه تشکیل شده است ؛  یک لایه سبک در وسط و دو لایه مقاوم در طرفین لایه وسط قرار می گیرند. این نوع پوشش جهت استفاده در دیواره و سقف سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پوشش لایه های جانبی ساندویچ پانل از انواع ورق های فلزی تشکیل و هسته مرکزی آن از فوم سخت پلی یورتان تشکیل شده است . معمولا پوشش دو رویه ساندویچ پانل در مواردی بنا بر نوع طراحی سازه از ساندویچ پانل هایی با یک یا دو رویه فویل آلومینیومی ، کاغذ کرافت و نایلون استفاده می شود.

رایج ترین پوشش های مورد استفاده در ساندویچ پانل عبارتند از : ورق گالوانیزه پیش رنگ ، ورق آلوزینک پیش رنگ ، ورق آلومینیوم پیش رنگ ، فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت.

هسته ساندویچ پانل معمولا از مواد عایق تشکیل می گردد. مناسب ترین عایق جهت استفاده در ساندویچ پانل عایق پلی یورتان بوده که از چهار جزء تشکیل می شود : پلی یول ، ایزوسیانات ، عامل پف دهنده و کاتالیست . از نظر مقاومت در برابر شعله آتش عایق پلی یورتان به چند دسته نسوز (PIR)، خود خاموش شونده (B2) و آتش گیر (B3) تقسیم می شود که این دسته بندی به نوع پلی یول بکار رفته در فوم پلی یورتان بستگی دارد.

کاربرد ساندویچ پانل

پوشش سقف و دیوار سوله ها و انبارها

ساخت سردخانه های ثابت

ساخت کانکس ها و ساختمان های پیش ساخته

سالن های سرپوشیده ورزشی

تصاویری از خط تولید